Hoppa till sidans innehåll

DM-tecken årsvis


1942

Skidor Junior Yngve Samuelsson

1943

Höjdhopp Junior Arne Nilsson

1945

Höjdhopp Senior Arne Nilsson

Höjdhopp Junior Arne Nilsson

Stavhopp Junior Hans Johansson

OL dag Junior Hans Johansson

1946

Höjdhopp Senior Arne Nilsson

Höjdhopp Junior Arne Nilsson

Stående längd Junior Arne Nilsson

Stående höjd Junior Arne Nilsson

OL dag Junior Hans Johansson

1947

Höjdhopp Senior Arne Nilsson

1948

Höjdhopp Senior Arne Nilsson

1949

OL budkavle Senior Anders Andersson, Hans Johansson, Olle Johansson

1950

Fälttävlan Senior Hans Johansson

1952

OL natt Senior Hans Johansson

1953

OL natt Senior Hans Johansson

1955

OL budkavle Junior Lennart Eriksson, Göran Vestlund, Gunnar Aronsson

1956

OL dag Y pojkar Per Adrielsson

1957

OL dag Senior Bertil Johansson

OL lag Senior Bertil Johansson, Hans Johansson, Lars Håkan Karlsson

1959

OL dag Senior Bertil Johansson

1966

OL natt Damer Birgitta Larsson

1967

Skidor lag Flickor Lisbet Edberg, Inger Karlsson, Gunilla Magnusson

OL dag Damer Birgitta Larsson

OL budkavle Damer Evy Johansson, Majny Johansson, Birgitta Larsson

1968

Skidor stafett Flickor Inger Karlsson, Gunilla Magnusson, Kristina Larsson

Skidor lag Flickor Inger Karlsson, Gunilla Magnusson, Kristina Larsson

OL budkavle Damer Evy Johansson, Majny Johansson, Birgitta Larsson

1969

Skidor lag Flickor Gunilla Larsson, Marie Magnusson, Gunnel Aronsson

OL budkavle Damer Evy Johansson, Majny Johansson, Birgitta Larsson

OL budkavle Flickor Gunilla Magnusson, Hillevi Andersson, Kristina Larsson

OL dag Oldgirls Majny Johansson

OL dag Damer A Birgitta Larsson

OL dag Y pojkar Tomas Magnusson


Tomas Magnusson var flink i skidspåret, men det var som orienterare han tog sina båda DM-segrar.

 

1970

Skidor lag Pojkar C Clas Johansson, Leif Höppö, Lennart Larsson

Skidor stafett Pojkar C Clas Johansson, Leif Höppö, Lennart Larsson

OL budkavle Damer Evy Johansson, Majny Johansson, Birgitta Larsson

OL budkavle Flickor Inger Karlsson, Hillevi Andersson, Kristina Larsson

OL dag Damer A Birgitta Larsson

OL dag Ä oldboy Hans Johansson

1971

Skidor lag Flickor Monika Karlsson, Agneta Andersson, Marie Johansson

OL budkavle Damer Evy Johansson, Majny Johansson, Birgitta Larsson

OL dag Damer A Evy Johansson

OL dag Oldgirls Majny Johansson

OL natt Ä pojkar Tomas Magnusson

 

Bengt Johansson, Mikael Björk och Ingemar Larsson vann skidstafetten vid
DM 1972.

 

1972

Skidor stafett Pojkar Mikael Björck, Ingemar Larsson, Bengt Johansson

Skid-OL Pojkar Lennart Larsson

Skid-OL Damer Birgitta Larsson

OL budkavle Damer Evy Johansson, Majny Johansson, Birgitta Larsson

1973

Skidor lag Flickor B Marianne Larsson, Berit Karlsson, Ulla Samuelsson

Skidor lag Pojkar C Bengt Johansson, Anders Larsson, Svante Larsson

Skidor Pojkar C Bengt Johansson

Skidor stafett Pojkar C Anders Larsson, Svante Larsson, Bengt Johansson

Skid-OL Pojkar A Lennart Larsson

Skid-OL Damer Birgitta Larsson

OL budkavle Damer Mariann Gustås, Evy Johansson, Birgitta Larsson

OL natt Damer A Evy Johansson

OL dag Damer A Birgitta Larsson

OL lång Damer A Birgitta Larsson

1974

OL budkavle Damer Evy Johansson, Inger Karlsson, Birgitta Larsson

OL lång D 19 Birgitta Larsson

OL dag D 43 Majny Johansson

1975

OL budkavle D 19 Evy Johansson, Inger Karlsson, Birgitta Larsson

OL natt D 21 Evy Johansson

OL dag D 21 Birgitta Larsson

OL lång D 21 Birgitta Larsson

1976

Skid-OL budk H 17-20 Clas Johansson, Bengt Larsson, Lennart Larsson

Skid-OL H 17-18 Lennart Larsson

OL budkavle D 21 Evy Gabrielii, Mariann Gustås, Birgitta Larsson

OL dag D 21 Birgitta Larsson

OL lång D 21 Birgitta Larsson

OL dag D 43 Majny Johansson

OL dag H 17-18 Lennart Larsson

1977

Skid-OL H 19-20 Lennart Larsson

Skid-OL H 15-16 Bengt Johansson

Skid-OL D 15-16 Marianne Larsson

Skid-OL D 19-20 Gunilla Larsson

Skid-OL D 35 Mariann Gustås

Skid-OL D 43 Majny Johansson

Skid-OL budk H 15-16 Anders Larsson, Svante Larsson, Bengt Johansson

OL dag H 19-20 Lennart Larsson

OL dag D 43 Majny johansson

OL natt D 43 Majny Johansson

OL natt D 35 Birgitta Larsson

OL budkavle D 35 Majny Johansson, Margareta Sköldberg, Birgitta Larsson

1978

Skid-OL budk H 17-20 Clas Johansson, Ingemar Larsson, Bengt Johansson

Skid-OL H 17-18 Bengt Johansson

OL lång H 21 Lennart Larsson

OL natt H 17-18 Bengt Johansson

OL dag H 19-20 Lennart Larsson

OL dag D 10 Marita Larsson

OL lång D 35 Birgitta Larsson

OL dag D 43 Majny Johansson

OL budkavle D 35 Mariann Gustås, Majny Johansson, Birgitta Larsson

1979

OL dag H 21 Lennart Larsson

Ol dag H 17-18 Bengt Johansson

OL dag D 10 Marita Larsson

OL budkavle D 35 Majny Johansson, Mariann Gustås, Birgitta Larsson

1980

Skid-OL budk H 21 Ingemar Larsson, Clas Johansson, Lennart Larsson

Skid-OL D 50 Majny Johansson

Skid-OL D 35 Mariann Gustås

OL dag D 50 Majny Johansson

OL dag D 35 Birgitta Olsson

OL lång D 35 Birgitta Olsson

OL natt D 35 Birgitta Olsson

OL budkavle D 13-14 Lena Karlsson, Christina Sköldberg, Ing-Marie Aronsson

OL budkavle D 35 Mariann Gustås, Majny Johansson, Birgitta Olsson

 

 

Ingvar Aronsson t.h. och Rune Larsson i mitten saknar båda DM-tecken, men den lilla knorten Marita Larsson t.v. har lyckats vinna 7 stycken.

 

1981

Skid-OL budk D 13-16 Marita Larsson, Christina Sköldberg, Ing-Marie Aronsson

Skid-OL H 21 Lennart Larsson

Skid-OL D 19-20 Marianne Larsson

Skid-OL D 13-14 Ing-Marie Aronsson

Skid-OL D 12 Marita Larsson

OL dag D 11-12 Marita Larsson

OL lång D 35 Birgitta Olsson

OL budkavle D 13-14 Lena Karlsson, Christina Sköldberg, Ing-Marie Aronsson

OL budkavle D 35 Mariann Gustås, Majny Johansson, Birgitta Olsson

1982

Skid-OL budk D 21 Mariann Gustås, Gunilla Larsson, Marianne Larsson

Skid-OL D 50 Majny Johansson

OL dag H 10 Bengt Larsson

OL dag H 21 Lennart Larsson

OL dag D 17-18 Eva Karlsson

OL lång H 21 Lennart Larsson

OL lång D 35 Birgitta Olsson

OL budkavle D 15-16 Lena Karlsson, Christina Sköldberg, Ing-Marie Aronsson

OL budkavle D 35 Mariann Gustås, Majny Johansson, Birgitta Olsson

1983

Skid-OL D 21 Gunilla Larsson

OL dag D 13-14 Marita Larsson

OL dag D 19-20 Eva Karlsson

OL lång D 19-20 EvaKarlsson

OL natt H 50 Lars Larsson

OL natt D 13-14 Marita Larsson

OL budkavle D 35 Mariann Gustås, Evy Gabrielii, Birgitta Olsson

1984

OL dag D 18 Ing-Marie Aronsson

OL dag D 40 Birgitta Olsson

OL lång D 20 Ing-Marie Aronsson

OL lång D 40 Birgitta Olsson

OL natt D 20 Eva Karlsson

OL budkavle D 20 Lena Karlsson, Ing-Marie Aronsson, Eva Karlsson

1985

OL dag D 40 Birgitta Olsson

OL lång D 40 Birgitta Olsson

OL natt D 21 Eva Karlsson

OL budkavle D 45 Majny Johansson, Greta Larsson, Margareta Sköldberg

1986

Skid-OL budk D 21 Gunilla Larsson, Annelie Skoglund, Marianne Larsson

OL dag D 21 Eva Karlsson

OL dag D 45 Birgitta Olsson

OL natt D 16 Karin Sköldberg

OL lång D 21 Eva Karlsson

OL budkavle D 45 Mariann Kjellberg, Margareta Sköldberg, Birgitta Olsson

OL budkavle H 50 Lars Larsson, Bengt Nyman, Urban Jakobsson

1987

OL lång D 21 Eva Karlsson

OL dag D 45 Birgitta Olsson

OL natt H 50 Lars Larsson

OL budkavle D 20 Lena Karlsson, Pia Gustås, Ing-Marie Aronsson

OL budkavle D 45 Mariann Kjellberg, Margareta Sköldberg, Birgitta Olsson

1988

OL budkavle H 55 Lars Larsson, Bengt Nyman, Urban Jakobsson

1989

OL dag D 45 Birgitta Olsson

OL dag D 55 Majny Johansson

OL natt H 55 Bertil Johansson

OL lång D 45 Birgitta Olsson

OL lång H 55 Bertil Johansson

OL budkavle D 45 Majny Johansson, Mariann Kjellberg, Birgitta Olsson

OL budkavle H 55 Lars Larsson, Bertil Johansson, Urban Jakobsson

1990

OL dag D 21 Ing-Marie Aronsson

OL natt D 21 Lena Karlsson

OL lång D 45 Birgitta Olsson

OL budkavle D 21 Lena Karlsson, Eva Karlsson, Ing-Marie Aronsson

1991

OL dag D 21 Ing-Marie Aronsson

OL dag D 45 Birgitta Olsson

OL dag H 60 Lars Larsson

OL kort D 45 Birgitta Olsson

OL lång D 45 Birgitta Olsson

OL budkavle D 45 Birgitta Olsson, Majny Johansson, Mariann Kjellberg

1992

OL dag D 35 Gunilla Larsson

OL dag D 50 Birgitta Olsson

OL dag H 60 Lars Larsson

OL kort H 55 Gunnar Aronsson

OL budkavle D 50 Birgitta Olsson, Majny Johansson, Mariann Kjellberg

1993

OL klassisk D 12 Camilla Bredberg

OL kort D 35 Gunilla Larsson

OL budkavle D 12 Camilla Bredberg, Linda Gustavsson, Terese Evertsson

OL budkavle H 55 Bertil Johansson, Lars Håkan Karlsson, Gunnar Aronsson

1994

OL kort H 35 Clas Johansson

OL lång D 35 Gunilla Larsson

1995

Friidrott 800m H 35 Lars Gerenmark

OL klassisk D 21 Lena Karlsson

OL natt D 21 Lena Karlsson

OL budkavle D 21 Lena Karlsson, Ing-Marie Aronsson, Marianne Hansson

1996

OL klassisk D 35 Marianne Hansson

OL klassisk D 55 Mariann Kjellberg

1997

OL klassisk H 60 Gunnar Aronsson

OL lång H 60 Gunnar Aronsson

OL lång D21 Ing-Marie Aroneng

OL lång D 35 Marianne Hansson

OL budkavle H 180 Gunnar Aronsson, Bertil Johansson, Lars Larsson

1998

Skidor D 12 Cecilia Magnusson

OL budkavle D 35 Gunilla Larsson, Karin Larsson, Marianne Hansson

1999

OL kort D 35 Marianne Hansson

OL budkavle D 35 Marianne Hansson, Eva Hägnander, Gunilla Larsson

2000

OL natt H60 Gunnar Aronsson

OL klassisk D35 Marianne Hansson

2001

OL natt H35 Henry Larsson

2002

OL D45 Gunilla Larsson

OL budkavle D40 Gunilla Larsson, Kristina Unosson, Marianne Hansson

OL budkavle D12 Camilla Larsson, Lisa Larsson, Elina Eriksson

2003

OL lång D40 Marianne Hansson

OL klassisk D60 Mariann Kjellberg

2004

OL lång D60 Mariann Kjellberg

OL klassisk D60 Mariann Kjellberg

OL sprint D60 Mariann Kjellberg

OL kort D14 Elina Eriksson

OL budkavle D40 Gunilla Larsson, Kristina Unosson, Marianne Hansson

2005

OL sprint D60 Mariann Kjellberg

OL natt D45 Gunilla Larsson

OL budkavle D150 Gunilla Larsson, Kristina Unosson, Mariann Kjellberg

2006

OL sprint D65 Mariann Kjellberg

OL medel D65 Mariann Kjellberg

OL lång D65 Mariann Kjellberg

2007

OL sprint H10 Emil Johansson

OL medel H10 Emil Johansson

OL lång H10 Samuel Plumppu

OL natt D14 Lovisa Hansson

2008

OL sprint D20 Emelie Unosson

OL sprint D16 Therese Enenge

OL stafett D150 Gunilla Larsson, Kristina Unosson, Marianne Hansson


2009

OL sprint H12 Samuel Plumppu

OL natt D16 Therese Enenge

 

2010

OL natt D18 Lovisa Hansson

OL lång D50 Gunilla Larsson

OL lång D65 Marianne Kjellberg

OL ultralång D18 Lovisa Hansson

OL ultralång D45 Marianne Hansson

OL ultralång D50 Gunilla Larsson


2011

OL Natt H14  Samuel Plumppu

OL Sprint D18 Lovisa Hansson

OL Sprint D70 Mariann Kjellberg

OL Medel H14 Samuel Plumppu

OL Medel D18 Lovisa Hansson

OL Sprint H14 Samue Plumppu

OL Lång D18 Lovisa Hansson

OL Lång D70 Mariann Kjellberg


2012
OL Medel D20 Lovisa Hansson
OL Lång H16 Samuel Plumppu
OL Ultra lång H40 Fredrik Plumppu

2013

OL Medel H16 Samuel Plumppu
OL Medel D55 Gunilla Larsson
OL Natt H16 Samuel Plumppu
OL Sprint D20 Lovisa Hansson
OL Sprint H16 Samuel Plumppu
OL Lång H16 Samuel Plumppu

2014

Stafett D120 Marianne Hansson, Mariann Kjellberg och Gunilla Larsson

2015

Ultra-lång 

D21 Linda Hallberg
D55 Gunilla Larsson

2016

Mariann Kjellberg medeldistans i klassen D75
Gunilla Larsson nattorientering i klassen D55
Gunilla Larsson långdistans i klassen D55
Marianne Hansson ultralångdistans i klassen D55

 

 

Uppdaterad: 05 AUG 2017 10:28
Skribent: Bosse Haglund/Ann-Christin Lidén/Joanna Larsson

SISU_177X177

 

 

 

Postadress:
Bredareds IF
Råryd Klockargården
50496 Bredared

Besöksadress:
Råryd Klockargården
50496 Bredared

Kontakt:
Tel: +46 033 24 53 70
E-post: This is a mailto link

Se all info