Bredareds IF -glädje och gemenskap
Bredareds IF logo
Bredareds IF
Orientering

Mountainbike (MTB)

Välkommen att cykla på vår nya MTB-led. Sträcken är 12,5 km på medelsvåra stigar, leden är märkt med röda skyltar (se bild).
Tänk på att när du cyklar MTB-leden så är du också ute på våra vandringsleder på ett antal ställen. Detta innebär, att du ska vidta försiktighet och hänsyn till de som är ute på en vandring eller joggingtur, ryttare kan också förekomma.

Hoppas du får en trevlig ochi pulshöjande upplevelse med din MTB-cykling. 

 

Har du frågor/synpunkter så är du välkommen att höra av dig till Bredareds IF info@bredaredsif.se

Löpargruppen

Vi har blivir några fler som träffas vid Klockargården och springer en sväng tillsammans. Du springer i ditt eget tempo, de som vill springa lite fortare brukar vända tillbaka och valla in dem som är bak i kön. 
Det är bara att dyka upp. Under den mörka årstiden så tag med pannlampa och rexlexväst. 

Vi träffas på torsdagar 18.00

Tipspromenader

Under april-maj så kan du gå tipspromenader i Bredared.

 

Cirkelpass

Välkomna till Klockargården måndagar kl. 18:00.
Under vår/sommar kör vi passet utomhus vid utegymmet. Under höst/vintern är vi i idrottshallen.

 

Vi kör ett cirkelpass med 10 övningar. Varje övning tränas i 45 sek, därefter en kort vila på 15 sek och samtidigt byte av övning, vi kör tre varv. Vi tränar igenom hela kroppen, styrka med redskap och kroppen som vikt samt några pulshöjande övningar.
Ledare – Veronica Grimmergård

 

Utegymmet

Vårt fina utegym är öppet 0-24 alla dagar, så det är bara att gå dit för ett träningspass. Om du vill ha sällskap så kan du skriva i vår facebook-grupp, som heter Bredareds utegym och styrketräning

Våra sponsorer
Våra sociala medier
Samarbetspartners